tool

0 /
utopiano
en cok sevdigim gruplardan biri. her $arkisinda ayri bir anlam, ayri bir $ifre, apayri felsefeler anlatan insanlarin bir araya geldigi pyschedelic grup. opiate e.p. (92), undertow (93), aenima (96), salival (00) ve lateralus(01) adli albumleri cikarmislardir.
muzisyenleri $unlardir:
james maynard keenan vocals,
adam jones guitars,
justin chancellor bass,
danny carey drums.

albumlerinde karmakari$ik bir sistemde anlatilan birbiriyle degi$ik baglantilari olan parcalar yer alir. ozellikle aenima ve lateralus adli albumlerde bunlar inanilmaz derecede cok yer almaktadir. genel anlamiyla dinsel bir takim ogelerin, ki$isel geli$imi ve ruhsal dunyayi nasil etkiledigini; yaradili$ olgusunun neresinde olmak gerektigini sorgular bir durumdadir. ancak sozlerinin fazlaca felsefi ve terimsel olmasi parcalarin bunlarin da otesinde bir anlam ta$imasi ihtimalini ortaya cikarmaktadir.
parabola
grubun gitaristi olan adam jones abimiz, grubun kliplerin yönetmenligini ve slow motoin efektlerini yapar. insanlarin dogmasini bir kutlama olarak dusunup sarkilarinda aslinda bizi yasama baglamaya calisan bir gruptur. ucuncu gozle kafayi bozmuslardir ki parabola klibinde bunu gorebiliriz. konserlerinde arkalarina alex grey in calismalarina yer verirler. bu dunyaya ait olmadiklarini, biraz daha takilip gideceklerini dusunduren bir gruptur.
edit: ayni zamanda argoda cinsel organ manasina da gelir.
cikolata
dun izledigim bir amerikan genclik filminde, bir gencin bir digerine hakaret olarak kullandigi kelime. gulmekten yerlere dusmeme neden olmustur.
asure aromali ulker cikolatali gofret
faq’lari inceleyecek olursaniz, grubun lakrimoloji (lacrimology) isimli bir felsefik akim uretmis oldugunu da görebilirsiniz. lacrima kelimesinin gözyasi demek oldugunu da eklersek, bu felsefenin de aglamakla alakali oldugunu söylemeye cok da gerek olmayacaktir sanirim. insanin ruhunu (anima) arindirmasinin tek yolu aglamaktir der bu felsefe. aslen ücüncü göz de kökenini buradan alir.

ismi hakkinda bir yigin spekulasyonun yapildigi son albumleri de bir aksilik olmazsa 2 mayis gibi amerikan piyasasina surulecektir.
igoriyan
entellektüel metal, mental rock, mistik rock, klibe dayalı metal müzik gıbi uydurma katagorilerle sınıflandıra bileceğiniz olağan ustü bir müzik icra eden olağan üstü müzik grubu.
seeyouindisneyland
fibonacci dizisine göre şarkı yaptığı iddia edilen ve çoğu insana göre misyonları iyi müzik yapmak olan marslı yaratıklar topluluğu.hata yapmak bir yana dinlerken şarkılarına hiçbirşey ekleyememek öbür yana.o anda aklınızdan ne geçiyorsa , şarkıda onu buluyorsunuz.çoğu insana göre dünyanın en iyi kliplerine sahip grubu.pain is an illusion gibi olağanüstü bir lirik yapısına sahip,şarkılarında hiç sıkmadan binlerce kere aynı riffi dinletebilen ve bir türlü türkiyeye gelemeyen grup.parabola,schism,sober en başta dinlenmesi gereken ve hala açıklanamayan bir takım ezoterik örgütlerle bağlantıda olan grup
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol