airbus a380

0 /
independence
bugun fransa’da tanitimi yapilan ve artik hava ula$imina ba$lami$ olan enfes ucak.550 yolcu kapasiteli bu ucak iki katli ve inanilmaz konforlu.74 metre uzunluga ve 24,1 metre yukseklige sahip.koltuklar sadece bir dugmeye basarak yatak haline gelebiliyor.bu ucagin goklerde suzulmesi ile ucak bilet fiyatlarinda da indirim bekleniyor zira hem benzin yonunden daha ekonomik hem de insan gucu acisindan da daha faydali.bir ucagin uc seferde ta$iyabilecegi yolcuyu bir seferde ta$imasi sonucunda havayollarini kara gecirebilecek ve dogaya daha az zehirli gaz salgilanmi$ olacak.ustelik bu ucak guvenlik acisindan da son derece etkin.her turlu hava $artinda ini$ ve kalki$ yapabiliyor.bu ucak turkiye’ye ne zaman gelir ya da gelir mi bilinmez ama bizim havalimanlarimiza sanki biraz fazla buyuk.umarim kisa zamanda bizde de kullanilmaya ba$lanir.
ya basta viva zapatista
yolcu kapasitesi 550 ila 850 arasında değişen, 310 ton yakıt alabileb ve hiç durmadan 15 bin kilometre uçabilen ve genişliği kanat uzunluğu ile 80 metreyi bulan devasa uçak.özel bölümlerindeki tasarımları da görmek bile çok güzel .
armes
güvenlik önlemlerinin fazlaca geliştirilmiş olduğu uçak.ama izlediğim filmlerden midir bilinmez bu tür daha büyük daha gelişmiş uçaklar bana hep kaza yapacakmış gibi gelir.bunun yanında bu kadar çok yolcu kapasitesi olmasıda bence iyi değil çünkü bu olası bi kazada daha çok kişinin öleceği anlamına gelir.
(bkz: bilgi sözlük senarist i sundu)
independence
dun istanbula gelen, bugun de istanbul ankara parkurunda tanitim ucu$u yapacak olan ucan saray.yarin gene ataturk havalimani’na inecekmi$.
sepulturk
matematiksel olarak bilet fiyatlarını düşürmesi gereken fakat çok yüksek ihtimalle bu uçak ile uçmak isteyenlerden daha fazla ücret talep edilmesine neden olacak uçak görünümündeki kütle.
the turk
indi diye taklalar atarak bu olayı kutlamamızı beklermişçesine yapılan habere konu olan uçaktır ki haber şöledir,airbus a380 inemez denilen atatürk havalimanına sessiz sedasız indi.
greyfurt
550 kişilik kapasitesiyle, nişan-düğün organizasyonu için kiralanası alettir.

- irfan, bir şey duydum? doğrumu?
+ evet abi. evlenicez kısmetse.
- hayırlı olsun. düğün nerede?
+ thy’nin 91 sefer sayılı uçağında abi.
- oooo, airbus a380’mi kiraladınız?
+ eheh, evet abi. e bir kere evleniyoruz biliyosun yani.
- tabi, tabi. yakışır kardeşime. alkol olcakmı?
+ hayır ama pilot tanıdık. sen gel bi şeyler ayarlarız.
- peki canım, hadi selametle.
+ saygılar abi. bak mutlaka bekliyorum.
- yengeyi alır gelirim sen merak etme.
independence
ucak bilgisayari bir hayli kari$iktir ancak gerekli verileri girdikten sonra pilota i$ kalmaz, kendi kendine kumru gibi ucar gider yavrucak. size du$en tek $ey ini$te sürati ayarlamak ve yere yumu$ak bir ini$ yapmaktan ibarettir.
independence
uzaydan gorulebilen tek insan yapimi makine desek yeridir valla. o ne ihti$am be karde$im. fsx’de kullaniyorum da kimi zamanlar, bununla ucu$ yaptiktan sonra alt kattaki markete indigimde adimlarimdan yer gok inlesin istiyorum. gerci geciyor hemen bu istek, yerini iki uzun lm uc ekmek istegi dolduruveriyor hemen, alip eve cikiyorum sonra.
independence
hiz kesmek ya da hiz yukseltmekle alakali super bir teknik kullanilmi$tir kendisinde;

misal hiz yukseltmek istediginizde airbus a380 gaz pedalina yuklenmek yerine otomatik pilottayken ucagin burnunu a$agi dogru cekerek hiz kazanir. ya da hiz kesmek istediginizde de tam tersine ucagin burnunu yukari kaldirarak hiz eksiltir. boylelikle hem yakittan tasarruf eder, hem de her saniye gaz pedalina parmak atilmasini onlemi$ olur.
independence
fsx tecrubelerime dayanarak bir kac yorum yapabilirim hakkinda gayetle.

oncelikle daha once de belirttigim uzere hizlanma ve hiz kesme konusunda gaz pedallarina yuklenmek yerine ucagin burnunu havaya kaldirarak ya da indirerek hizlanmanin ya da yava$lanmanin saglanmasi dahiyane bir bulu$. neydi o oyle "ay cok indirdim gazi sanirim, stall olacagim", ya da "of feci gaz verdim overspeed yakindir" tela$lari. bunda her $ey mcdu kontrolunde geli$iyor.

kalki$ta yuk dengesini cok iyi ayarlamak lazim, aksi taktirde daha 2000 li feetlerde stall tuzagi sizi bekliyor, du$meyin tuzaga, kalki$ta eger yukunuz cok agirsa burnu cok havaya kaldirmayin, aceleye gerek yok, i$ler yeti$ir.

tirmanma esnasinda bir ankara istanbul seferi yapan b739’un yakit miktarindan daha fazlasini kullansa bile, 30.000 ve uzerine feetlere cikildiginda surtunmenin minimuma inmesi sebebi ile cok yuksek hizlarda bile o kadar az yakit tuketiyor ki, bu cihazin insan yapimi olduguna inanmak cok guc.

525 ki$i kapasitesinin yanisira bir hayli de kargo ta$iyabilme kapasitesi var, bu anlamda cok kârli bir ucak aslinda, ama ankara istanbul arasinda bu ucak kullanilirsa allah size ceza verir, vermelidir de. boeingle 4000kg yakitla gidebilecegin mesafeyi, a380 le ne diye 20.000 kilo yakitla gidersin a $ap$al adam derler insana. a380 istanbul newyork seferi icin idealdir mesela. 3000 mil altina a380 kaldirmak tamamen safliktir ya da gormemi$liktir. kisa mesafelerde 525 ki$i sebepli fazla para kazanmalar, ucagi bakima yolladiginizda hem bakim suresi hem de maliyeti olarak caniniza ot tikanmasina sebep olabilir, yapmayin boyle.

fsx’de gayet sacma bir yon var a380 ile alakali. iki gun once sol motorum alev alev yanmaya ba$ladi 35.000 feette, ucak sarsilmadi bile. piste inene kadar yangini sonduremedim, esasen pistte de sonduremedim ama ucak sanki hic yangin yokmu$ gibi davrandi. sadece kokpitte alarm i$iklari yanmaya ba$ladi ancak maddi anlamda hicbir aksaklik ya$atmadi ucaga. motorum yaniyor olm alev alev, nasil bir sorun yaratmazsin ki.

bak alakali resim $u linkte acilan sayfanin ortalarinda bir yerlerde.

http://www.meydangorusu.com/forum/index.php/topic,1437.0.html

her halukarda cok seviyorum kendisini. du$ene kadar birlikteyiz kismetse.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol