confessions

messanbuk

Yazar

  1. toplam entry 8
  2. takipçi 0
  3. puan 10

mogollar

Asya bozkırlarında göçebe kültürün güçlü temsilcileri olan Moğollar, 12. yüzyılın sonu ve 13. yüzyılın başlarında Cengiz Han öncülüğünde büyük bir imparatorluk kurarak kadim uygarlıkların bulunduğu toprakların yeni yöneticileri olmuşlardı. Asya'nın neredeyse tamamını bir asırdan uzun bir süre Moğollar yönetmişlerdi.

 Moğolların 13. yüzyılda neredeyse bütün Avrasya'yı saran saldırıları insanlık tarihinin eşine az rastlanır olaylarındandır. Bütün dünyayı kasıp kavuran Moğol istilası İslam dünyasının da başına gelen büyük bir felaket oldu. İslam medeniyetine büyük tahribat veren bu güç tarihin bir cilvesi olarak zarar verdikleri bu medeniyetin inancına teslim olmuşlar kendilerine din olarak İslamiyet'i seçmişlerdi.
kaynak: https://www.beyaztarih.com/mogol-tarihi/mogollar-ortacag-dunya-uluslarini-titreten-guc

karakomik filmler

bu filmlerde arog, her şey çok güzel olacak tatları aramak manasız. adam aynı amaçla yapmıyor ki artık filmlerini. saygınlığını elde etmeye ve kendini kurtarmaya çalışan 2000'ler cem yılmaz'ı ile kendini gerçekleştirme çabasında olan 2020'ler hatta 2010'lar cem yılmaz'ı arasında dağlar kadar fark var.
ben ilk filmi ikincisine göre daha çok sevdim. 2arada filmi adından da anlaşılabileceği gibi baş karakterimiz olan ayzek'in yaşamındaki bir noktadan itibaren yolunun çatallaşmasını ve bu çatallaşmada kötü olan tarafı seçtiği zaman yaşanacakları görüyoruz. burada ayzek gücü tattıkça kötüleşmeye başlıyor ve güç sarhoşluğu ile çalıştığı ve aynı zamanda 6 yıldır ev olarak kullandığı vapuru yavaş yavaş ele geçiriyor, önünde engel teşkil eden, yoluna taş koyan kim varsa kovulmasına sebep oluyor. filmde film noir (kara film) sahneleri görmek de mümkün; karanlık havada çakan şimşeğin kötü karakterin arkasında gölge çıkartması, ki bu filmin sonunlarına doğru ayzek olmuştur. benim tek beğenmediğim yanı sondaki kapışma sahnesi oldu. fazla uzatılan bu sahne gerçekten izlerken beni sıktı.
ikinci filmi umarım bir gün burada inceleme fırsatı bulurum. ama onun için de kısaca bir şey yazayım. yer yer komik ama zorlama senaryolu bir film olmuş.