prens

murat kaner
çocukluğumdan aklımda kalan prens imajı,gidip pamuk prensesin cam tabutunu kaldırıp onu öpen yada kurbağadan öpücükle türeyen bir imaj değildirde,o fasulyesine oynanan renkli iskambil kağıtlarındaki rengarenk tek boyutlu prenstir. kraliçe de vardı,hatta kralda vardı ama nedense ona papaz derdik.bu arada palyaçoya neden joker derlerdi onuda anlamamıştım.
wish you were beer
her zaman cumhuriyet yönetiminden yana olan machiavelli, italya daki devletçiklerin, 15. yüzyılın sonu ile 16. yüzyılın başında içinde bulundukları siyasal kaosu, ekonomik, askeri ve ahlaksal çöküşü durduracak bir prens - hükümdar - arayışına girer. bu ’özel tarihsel’ durum, machiavelli nin, prense, sözünden dönme hakkını bile tanıyan bir yetkiler listesi sunmasına yol açmıştır. prens, özel duruma bağlı bir ’akıl verme’ metni olarak anlaşıldığı kadar, her zaman için geçerli olması gereken bir güç ve kudret politikasının el kitabı olarak da yorumlanınca, ortaya ’makyavelizm’ diye bilinen, politik amacın her türlü amacı mübah kıldığı ’devlet aklı’ modeli çıkmıştır.

(bkz: amaca giden her yol mübahtır)
(bkz: machiavelli)
independence
ilk sezon sadece 8 bolum surdu, keske 24 bolum surseydi.

asiri eglenceli bir dizi olmus, kadronun hepsini ayri ayri tebrik ederim. ikinci sezonu buyuk bir sabirsizlikla bekliyoruz bakalim.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol