4 nisan 2021 emekli amirallerin montrö bildirisi

independence
son gunlerde malumunuz uzere montrö boğazlar sözleşmesi dillendirilir oldu. kanal istanbul adına montrö'den cekilebilecegimiz soylenegelir oldu. henuz siyasi kesimden bu tarzda aciklamalar gelmese bile kamuoyu bir sekilde alistirilmaya calisiliyor.

şükür ki hala daha mevcut iktidardan korkmaksizin konusabilen vatan evlatlari var. 102 emekli amiral şu şekilde bir yazi kaleme aldilar. takdir sizlerin;

"yüce türk milletine,

son zamanlarda gerek kanal istanbul, gerekse uluslararası antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında montrö sözleşmesi'nin tartışmaya açılması endişe ile karşılanmaktadır.

türk boğazları, dünyanın en önemli suyollarından biri olup, tarih boyunca çok uluslu antlaşmalara göre yönetilmiştir. bu antlaşmaların sonuncusu ve türkiye'nin haklarını en iyi şekilde koruyan montrö; sadece türk boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, türkiye'ye istanbul, çanakkale, marmara denizi ve boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, lozan barış antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir.

montrö, karadeniz'e kıyıdaş ülkelerin güvenliğinin temel belgesi olup karadeniz'i barış denizi yapan sözleşmedir. montrö, türkiye'nin herhangi bir savaşta, savaşan taraflardan birinin yanında istemeden savaşa girmesini önleyen bir sözleşmedir. montrö, türkiye'nin ıı. dünya savaşında tarafsızlığını korumasına imkân yaratmıştır. bu ve benzeri nedenlerle, türkiye'nin bekasında önemli bir yer tutan montrö sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz.

diğer taraftan; son günlerde basında ve sosyal medyada yer alan kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur. tsk ve özellikle deniz kuvvetlerimiz son yıllarda; çok bilinçli bir fetö saldırısı yaşamış ve çok değerli kadrolarını bu hain kumpaslara kurban vermiştir. bu kumpaslardan çıkarılacak en önemli ders; tsk'nin, anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez temel değerlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir.

bu gerekçelerle, tsk ve deniz kuvvetlerimizi bu değerlerin dışına çıkmış, atatürk'ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz. aksi halde, türkiye cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir.

türk milletinin bağrından çıkan şanlı bir geçmişe sahip, ana ve mavi vatan'ın koruyucusu deniz kuvvetleri komutanlığı personelinin atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirilmesi elzemdir. ülkemizin her köşesinde denizde, karada, havada, iç güvenlik bölgesinde ve sınır ötesinde fedakârca görev yapan, mavi vatandaki hak ve menfaatlerimizin korunması için atatürk'ün gösterdiği yolda canla başla çalışan cefakâr türk denizcilerimizin yanındayız.

04 nisan 2021

deniz şehitlerimizi anarak saygıyla duyururuz."

edit: mevcut siyasi iktidara gundemi degistirebilme firsati vermesi acisindan hatali bir zamanlamadir bu aslinda. bizim derdimiz su an icin ekonomi, issizlikgibi seyler olmaliydi. simdi gundem degisecek(ki degisti bile), aclik sefalet issizlik rafa kalkacak, darbe soylemleri baslayacak.

dediğim gibi, hatali bir zamanlama. eger işin icinde akp'nin parmagi yoksa.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol