yasemin

zeytingillerden, beyaz, kirmizi veya sari renkli cicekleri guzel kokulu olan, 1-2 m boyunda, tirmanici, sus bitkisi olarak yetistirilen bir agaccik, misir yasemini (jasminum).
öztürkçe’si semen olan güzeller güzeli çiçek.akdeniz ve ege bölgesini püfür püfür kokutur.
govdesi sarmasik gule, yapraklari begonvile cicekleri lavantaya benzeyen, narin cicektir. pek bi hos kokar. boyuna sarmasik misali buyume yapar. bu nedenle balkon demirlerine veya cardak gibi yerlerin etrafina sarilirki bu bortu-bocekten hoslanmayan kisiler icin cok hatali bir davranistir. o kadar guzel kokar ki hemen hemen tum cicek boceklerini erekte eder ve istisnasiz kendine ceker.
( yasemen ) :zeytingiller familyasından; kışın yaprak döken veya her zaman yeşil olan bir çalı veya sarılıcı odunsu bir bitkidir. genç sürgünleri yeşildir. çiçekleri salkım durumundadır. 200 kadar türü vardır. sarı çiçekli yasemin, hakiki yasemin yurdumuzda yetişir. tıbbi yasemin, beyaz çiçekli ve güzel kokuludur.

kullanıldığı yerler:
romatizma, nikris ve mafsal ağrılarını giderir. ateş düşürür. kabızlığı giderir.
inanılmaz güzel kokan bir bitkidir. bahçenizin bir tarafına dikerseniz yaz boyu misler gibi kokar durur. görünü$ü de son derece zariftir.