wuhan virüsü

ilk olarak 2019 senesinin aralik ayinda çin'in wuhan eyaletinde ortaya cikan öldürücü virüs. kimilerine gore yarasa çorbası yiyen insanlarda ortaya cikmis, kimilerine gore ise yilan yiyen insanlarda ortaya cikmis. ancak ilk ortaya ciktigi yer olarak wuhan'da bulunan bir balik pazari olarak gosteriliyor. bu balik pazarinda envayi cesit hayvan bulunuyor ki bunlarin icerisinde yarasa ve yilan gibi türler de mevcut.

su ana kadar resmi olarak 17 kisinin öldüğü aciklansa da aslinda bu sayinin cok daha fazla oldugu saniliyor. virüsün kulucka suresi 5 gun ila 2 hafta arasi ve bu zaman zarfinda virüsün kisideki varligi belirlenemiyor, bu sebeple de havalimanlarina konulan vucut isisini olcen termal cihazlar virüsün kulucka doneminde ise yaramiyor. bu yuzden dunyanin pek cok yerine virüslü yolcular sehayat etmis olabilir.

11 milyon kisilik wuhan eyaleti komple karantinaya alindi ve eyalete giris cikis islemleri yasaklandi, sehirler arasi yolculuklar sonlandirildi ve havalimanlari kapatildi.

süreç zorlu gececege benzer.

http://www.hurriyet.com.tr/galeri-son-dakika-haberi-her-sey-burada-ve-boyle-basladi-adeta-korku-filmi-41426678/27
virüs sebebi ile çin'deki can kaybi sayisi 26 ya yukseldi. ayrica paris'te iki kiside bu virüs tespit edildi, dolayisi ile virüs artik avrupa'ya da sicradi.
son can kaybi sayisi 362 olarak guncellendi.

bu hali ile sars virüsünü gecmis durumda. sars sebebi ile dunya genelinde yasamini yitiren kisi sayisi 349 kisiydi. kimi yerler tarafindan hala cok onemli bir virüs olmadigi soylense de bu virüs dunyanin basina buyuk bela acacak durumda.
gercek can kayni sayisnin 25 bin oldugu yonunde guclu iddialar mevcut. çin hukumetinin verdigi veriler ise asagida.

ölü sayısı; 593
• vaka sayısı; 28.018
• iyileşen hasta sayısı; 1339
• virüsün tespit edildiği ülke sayısı; 25
• şüpheli vaka sayısı; 24.702
*son vakalarla birlikte güney kore'de koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 23'e yükseldi.
*ingiltere'deki vaka sayısı 3'e yükseldi.
*japonya'da 10 yolcuda virüs çıkması nedeniyle içindeki 3,700 kişinin 14 gün boyunca karantinaya alındığı gemide 10 kişide daha virüs çıktı.

bu arada bill & melinda gates vakfı virüse karşı çalışmalar için 100 milyon $ harcayacağını açıkladı.
wuhan'da görülen ceset torbası sıkıntısı ve 7 krematoryumun 24 saat çalışmasına rağmen cesetleri yakmaya yetişememesiyle, tehlikenin büyüklüğü hakkında daha fazla endişeye sevkeden salgındır.

çin komünist partisinin, bölgeden yayın yapan herkesi önce gözaltına alması sonrada karantinaya alması ve karantinadan henüz (bu tipte) birinin sağ çıkmaması da ayrı bir endişe kaynağı. Yani sen olaya hakimsen, insanların yaptığı basit yorumlar ve video paylaşımlarının ne sakıncası var?

Şu anda wuhan kentinde 11 milyon insan tecrit edilmiş şekilde yaşam savaşı veriyorlar. İnşallah Türkiye'ye ve diğer ülkelere sıçramaz.
ölmez de sağ kalırsam 6 ay sonra gelip sorucam "noldu o iş?" diye.

başka sorular da sorucam
1 acaba bu wuhan siksiği sizi panik içinde yaşatmak için pompalanan bir korku kampanyası mıdır?
2 medyada gördüklerinizin kaçta kaçına inanıyorsunuz?
3 medyanın size "gerçekleri" söylemesi için kaç tane neden yazabilirsiniz?
4 medyanın size yalan söylemesi için kaç neden yazabilirsiniz?

şu insanlık düşmanını da not edelim (bkz:bill gates) .. bu namussuzu da konuşuruz o gün gelince.