semt pazarı

bu baslik sozlukte illaki vardir da pazar basliginda mi incelenmistir nerede incelenmistir bilemedim. daha sonra ayristirmasi yapilir.

tanim: semtlerde sokaklarda haftanin belli gunlerinde kurulan alisveris pazarlari.

wuhan virüsü sebebi ile ülkede camiler, kafeler, pavyom bar diskotek vs. pek cok yer kapatilmisken bu semt pazarlari halen daha kimsenin aklina gelmis degil anlasilan. oysa bu pazarlarda her gun binlerce insan etkilesime giriyor, üstelik kol mesafesi kadar yakinda. su sekilde dusunecek olursak sokagın basindan yurumeye baslayan enfekte bir kisi, sokagin sonuna kadar gonullu virüs bagislayiciligi yapacak ve cevresinde kim varsa virüsü istisnasiz bir sekilde bulastiracak.

acilen bu konuda da icisleri bakanligi yeni bir genelge yayinlamali ve gecici süre(mümkünse kalici olarak) bu semt pazarlari kesinlikle kapatilmali.
Şaka gibi. Yok artık yapmazlar dedim ama sabah "taze balık" sesleri ile uyandım. Günü sektirmeksizin yine kurmuşlar pazarı ve sokakta insanlar cirit atıyor, hepsi de dirsek teması halinde. Biri hapşırsa 100 kişi bir ağızdan çok yaşa diye bağıracak ama 1000 kişi ölecek.
Kapatılması yönünde yine bir latest yok, sadece temel gıda ve temizlik ürünleri haricinde, zaruri ihtiyac olmayan kıyafet, çanta, oyuncak türü şeylerin satılmasına geçici engel getirildi. Tezgahların arasıda minimum 3 er metre olacak.
şuan için kaldırma yönünde bir eylem yapılmadı. ama yapılan düzenleme ile kapatılma yönündeki ilk adım atıldı. tezgahlar arası mesafe, eldiven kullanımı vs. şuan için halkın sokağa çıkmadığını düşünürsek esnaf kendisi kapatacaktır. mecbur kalacaktır.
covid virüsü ile müdahale kapsaminda bu pazarlarda giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışı durudurulmustu. 11 mayis itibari ile bu yasak kaldirilacak.