pcr

polymerase chain reaction ifadesinin kısaltılmışı.

DNA testlerinde kullanılan bir yöntem.

anlamı kabaca şudur. elinizde çok az bir miktarda DNA örneği olsa bile polimeraz enzimiyle bu DNA'yı binlerce kat çoğaltarak elinizdeki örnek miktarını test yapmaya yetecek kadar artırabilirsiniz. adli olaylarda spermdir, tükürüktür filan bulunamayan durumlarda parmak izinde kalan DNA'dan bile suçlular tespit edilebiliyor .... (edilebiliyormuş .. söylenene göre)

PCR ayrıca hastalıkların sebebi olan patojenlerin kesin tanımlanması için kullanılıyor.

Yani sizi hasta eden mikrop hangi bakteridir, hangi virüstür, bu bakterinin hangi özel suşudur kesin tanımlamak, yani patojenin doğrudan kimliğini tespit etmek için de kullanılıyor.

PCR ile çoğaltma aşamasından dolayı testin süresi uzuyor.

örneğin bu laboratuar 2/3 günde sonuç veriyor
https://www.mavilab.com.tr/hiv-pcr-testi.html

burası 4/5 saat diyor
http://www.gelisimlab.com.tr/pcr-testi,1-206

Bir fikir vermiştir. Bunlar laboratuar bu arada, unutmayın onu.


Çin büyükelçiliği diyor ki 15 dakikada sonuç veren bir test ürettik.
https://www.ntv.com.tr/saglik/15-dakikada-sonuc-veren-corona-virus-testi,2D9Qx9s63Ue538qu2jRkbw

basit bir alet. birkaç damla kan koyuyorsun sana diyor ki sende corona var... veya yok.. her neyse.. parasını atatürk ödedi filan gibi bizim milletimizin en gıdık sinir uçlarına dokunacak ifadelerle birlikte gözümüze sokuluyor.

bu bana hiç mantıklı gelmiyor. yani PCR gibi ileri teknolojilerin saatler içinde bulamadığı virüsü basit bir plastik test kiti nasıl tespit ediyor? nedir aranan şey bir antikor mu? Herkes o antikoru üretiyor mu? Bu test ne kadar güvenilir? madem bu kadar basit testlerle hastalık cırt diye belirlenebiliyor neden tüm hastalıklar için bu testlerden üretilmiyor da, insanlar laboratuarlara binlerce lira bayılıyor? hiçbirisinin cevabını bilmiyorum.


Komplo teorisi moduna geçiyorum.. buradan sonrası hoşunuza gitmeyebilir.

parmaktan alınan birkaç damla örnekle bir şeyleri tespit eden bir test var. Kan grubu testi.

saniyeler içinde kan grubu saptayacak kadar ilerlemiş teknoloji
https://www.newscientist.com/article/2124803-o-my-paper-strip-test-determines-blood-type-in-just-30-seconds/

yarın bir gün sıkıyönetim filan ilan edilirse bu testlerle mi bakacaklar kim karantinaya alınacak, kim evine salınacak diye? baktıkları şey ne olacak?

bilgisi olan varsa yazabilir, günlük hayatınızda bilgisi olduğunu düşündüğünüz insanlar varsa sorup öğrenebilir buraya yazabilirsiniz.

hatırlatma olaraktan "hemşireler doktorlar biliyordur ne yaptıklarını" demeyin.. işler öyle yürümüyor.. yeni bir cihazla birlikte bir kullanım eğitimi veriliyor, hepsi o. buraya takacaksın, şöyle yapacaksın, şuna bakacaksın diye.. bu kadar.. pratik kullanıcıya verilen bilgi aşağı yukarı budur. sağlık sektörü böyle çalışıyor..
yapılması zahmetli olan ve kontamine oldu mu, veya çalışmadı mı tekrar yapmanız gereken masraflı bir testtir. son yıllarda önemi oldukça artmıştır. dna'yı çoğaltmak için ısıya dayanıklı tag polimeraz enzimi kullanılmaktadır.