parasite

İlk defa ingilizce dili dışında oscar kazanan film. Kendisi geçen sene vizyona girmiş. Sanırım türkiye'de sinemalara gelmedi ama bu film çıktığında basın tarafından baya övüldüğünü hatırlıyorum. Demekki boşa değilmiş. Güney kore yapımı bir film gelip, oscar alıp gidebiliyormuş.
Pazar akşamı son son ne yapsam diye düşünürken, birden bu film aklıma geldi. Atladım arabaya, en son seansa yetiştim. Salonun dolu olması da ilginçti.

Filmin değerlendirmesini, bu işten iyi anlayan insanlar elbette yapmıştır. Benim incelem derdim yok, yine kendi çapında bir mızmızlanma olacak.

Bu filmle alakalı tek merak ettiğim, koca dünya sinemasında, onlarca ülkenin arasından, bu filmin nasıl bir farkı vardı da oscar ödülüne layık görülmüş ?

-Drama var mı ? Var.
-Gerilim var mı ? Var.
-Göstere göstere sokuşturulan mesaj var mı ? E o da var.

-Ama filmin akıcılığı var mı ? Yok.
-Filmin konusu iyi mi ? Bence değil.
-Film, büyük çoğunluğunda mesaj verme derdinde mi ? Malesef evet.

Sen sürekli toplumsal, sosyal mesaj verip, bunun ekmeğini yemeye çalışırsan, bu film artık farklı bir yöne gider. Kaldı ki bunları yaparken de dramı, gerilimi, aksiyonu olmamış yani. Klişe ve mantık hataları da var ne yazıkki. Ben bu filmden gerçekçilik bekledim. Ama anladım ki en büyük hayal kırıklığı da burada oldu. Zaten filmi asıl beğenmeme sebebim de, gerçekmiş gibi hissettiremiyor olması. Bu tarz bir filmden beklentim buydu. Tamam mesaj versin ama klişeler olmasın. Mesajlar Yüzüme tokat gibi vurulsun ama saçma sapan mantık hatası olmasın.

Bu filmin, dünya sinemasındaki diğer rakiplerinden çok farklı şeyler sunduğunu düşünmüyorum.

Başka ne desek...
Ufak detaylara verdikleri önem güzeldi. Mesela çocuğun, spor salonunda kaldıktan sonra elinde yastık niyetine kullandığı zırzavatın izi çıkması güzeldi. Tabi ben yanlış görmediysem/ anlamadıysam.

Bu filmin aldığı oscar tartışılır. Hiç yorumlarına bakmadım ama bir tarafın ölümüne sevdiği, diğer tarafın ise 'bu mu aldı oscar len' diye ikiye ayrıldığını düşünüyorum. Ben ortasındayım. Yine de çok büyük hayal kırıklığıyla ayrılmadım. Birazcık sinema zevki olan insanın bu filmin bir tarafından etkileneceğini düşünüyorum.

Bu arada şunu da hatırlatayım. Bu entry, oscar ödüllerinin nasıl ? Kimler tarafından ? Hangi eleştirilere bakarak verildiği ? Gibi kriterleri bilmeden yazılmıştır.