onma

geçenlerde okumaya fırsat bulduğum kitaptır. sizlerle analizimi paylaşmak isterim:

Uzun yıllardır oyunlarını çok güzel oynuyorlar. Kapitalizm; bir çok sembolü kullanarak insanları, özellikle de dindar köle gibi karın tokluğuna çalıştırıyor. Halkın çocukları içi boşaltılmış okullarda okurken onlar çocuklarını en “özel” okullara gönderiyorlar. İnsanlar barakadan bozma evlerde yaşarken bir kesim ise lüks içinde, saraylarda yaşıyor.
 
Tam da bu ortamda yayınlanan Onma, yaşanan durumu tüm çıplaklığıyla, diğer kafa karıştıran bütün değişkenlerden bağımsız ele alıyor. Distopya tarzında yazılan kitabı okudukça aslında Onma'nın hikayesinin yaşadıklarımızdan çok da farklı olmadığını anlıyorsunuz.
 
Onma sadece bizim okumamız için gerekli bir kitap değil. Yaşanılan ortamın farkında olmayan herkese okutmamız gereken bir kitap. Tavsiyemdir, hemen okuyun
Utku Olgun'un ilk kitabı Onma'yı geçenlerden bitirdim. Gerçekten de çok akıcı ve sade üslubu ile hızla okuduğum kitap özellikle içinde yaşadığımız dönemde, dinin insanların üzerinde kurduğu baskıyı çıplak bir şekilde anlatıyor. Cennet vaadi ve cehennem korkusuyla yönlendirilen insanların sistemin sürdürülmesi için nasıl kullanıldığını net bir şekilde görüyor insan. Bu sade denklem ile yaşadığımız dönemdeki bütün olayları çok net açıklayabiliriz.

Gerçekten de okunması gereken bir kitap. Tavsiye ederim.