olası marmara depremi

kehanetlerim doğrultusunda söyleyebilirim ki kısa bir zaman içerisinde gerçekleşecek olan depremdir.

edit: şaka lan şaka, yok öyle bir şey. müneccim sikimi yedim nerden biliyim ben ne zaman deprem olur. atmayın kendinizi sokaklara. atıyosanız da pantolonunuzu felan giyin a.k ne o öyle don/gömlek kombinasyonu.
en ufak bir depremden sonra gundeme gelir.ana haber bültenleri de saolsunlar bu fırsatı kaçırmazlar ve deprem profesörlerini canlı yayına çıkarırlar.sonuç hep aynıdır.halk bilinçlenmek yerine daha çok endişeye kapılır.
her gün bir adim daha yaklasiyoruz ama ayni oranda her gün tedbirlerden , hayat kurtarma amacli calismalardan da bir o kadar uzaklasiyoruz.
anlaşılamayan bir şey varsa, bu polemiğin halkı bilinçlendirmek yerine halkı korkutmak ve endişeye sevk etmek amaçla yapılması gibi durması.
tum turkiye’nin olacagini bildigi fakat kimsenin onlem olarak bir sey yapmadigi yakin zamanda olmasi dusunulen olay.
istanbul`un pek cok yerinde ta$ ta$ uzerinde birakmayacagi garanti olan, daha da otesi pek cogumuzun hayatini kaybedecegi deprem olacakmi$ bu..belki de bu satirlari yazanlar bile bahsi gecen deprem gerecekle$irken gocuk altinda kalarak hayatini kaybedecekler..hicbir $eyin ne yazik ki garantisi yok.
27 mart’ta gerçekleşecek olan güneş tutulması ile birlikte söylentilerin daha da artmasına sebep olan hadise.hayır,uzmanlar bas bas bağırıyor;güneş tutulması ile depremin bilimsel olarak kanıtlanmış bir ilişkisi olmadığını haykırıyorlar ve depremin önceden bilinmesinin mümkün olmadığını söylüyorlar ama nafile...
ahmet mete i$ikara’nin ilk defa telaffuz ettigi tarihlere gore 2010 senesine kadar olmasi, eger olmazsa da 2010/ 2014 seneleri arasinda cok yuksek olasilikla olmasi muhtemel deprem.bu tarihler ilk defa yetkili bir agizdan telaffuz ediliyor.
japonlarin uzun ugra$lar sonucunda hazirlami$ olduklari rapora gore istanbul’da meydana gelecek olan olasi depremin boyutu 7.5 olacakmi$. depremde kimi bolgelerde yikilacak olan binalarin altinda kalacak olan insanlara ise ancak 22 gun sonra ula$ilabilecekmi$. yani ozetle japonlar sictiniz diyorlar bize.
son senaryolar $u $ekilde;

eger deprem 4 gun oncesinden tespit edilemezse istanbul’da depremin ilk 10 dakiikasinda 87 bin ki$i hayatini kaybedecdek, 140 bin ki$i agir ve orta dereceli yaralanacak.

eger deprem 4 gun oncesinden tespit edilemezse istanbul’da en cok can kayiplari once ümraniye’de, ardindan pendik’te ve sonrasinda da bağcılar’da en yuksek oranda can kayiplarina sebep olacak.

eger deprem 4 gun oncesinden tespit edilemezse istanbul’da 4 milyon ki$i evsiz kalacak.

eger deprem 4 gun oncesinden tespit edilemezse yanginlarin onune gecilemeyecek. istanbul’da 1387 sokaga itfaiye giremiyor. ayrica depremde tangin riski ta$iyan 8000 e yakin tesis bulunmakta. dogalgaz patlamalari ile alakali ise kimse tahmin dahi yurutemiyor.

ozetle eger deprem 4 gun oncesinden tespit edilemezse istanbul virane bir $ehir haline donecek.

tabi tum bu senaryolar 7 ve daha uzeri bir deprem icin gecerli.
0 /