call of duty warzone

Bugün ps4, xbox one ve pc platformlarına çıkışını yapan, oynaması ücretsiz battle royale oyunu.

An itibariyle call of duty modern warfare sahipleri için indirmeye açılsa da, sahip olmayanlar için türkiye saatiyle 22.00 ve 23.00 arası bir zamanda açılacak.

Eğer sunucu sorunları, p2p öğeler gibi saçma sapan işlere bulaşmazlarsa; önümüzdeki bir kaç yılın battle royale/f2p piyasasını silip süpüreceğini düşünüyorum.

Peki böyle düşünme sebebimiz nedir ?

Birincisi tabiki call of duty oyunu. Arkasında koskoca actvision gibi bir firma var.

İkinci olarak ise aşağıdaki oynanış videosundan gördüğünüz gibi, oyunun akıcılığı ve performansı gerçek çok iyi görünüyor. Grafikler de keza öyle. Burada kilit noktalardan biri de, gerçekçi grafiklerin olması -ki bu noktaya tekrar geleceğim.

Şu an piyasada bulunan rakiplerini ele alırsak:

- Pubg
oyun dünyasıyla alakası olmayan insanların bile pubg mobil sayesinde aşina olduğu bir oyun. Gerçekçi grafikler ve oynanışıyla ciddi bir kitlesi bulunuyor. Geçen sene kadar popülaritesi kalmasa da, yine de battle royale türünün başını çekenlerden. Ancak oyunun performansı ne yazıkki bunca geçen süreye rağmen çok iyi değil. Pc tarafında sağlam bir sistemle iyi sonuç almak mümkün olsa da, bir alt segmentin oynadığı oyun kalitesi gerçekten göze batıyor. Pc tarafına değindik lakin pubg konsol tarafında tamamıyla rezalet. Yine konsol tarafında cod warzone ile yarışabilmesi mümkün bile değil.

- fortnite
Tıpkı pubg gibi oyun dünyasına damga vuran bir başka battle royale oyunu. Bilmeyenler için fortnite, çizgi film tarzı grafikleri ve özünde yapı inşa etme mantığıyla oynanan bir oyun. Sürekli üzerine koyması, arkasında epic games gibi bir devin bulunması, fortnite'ı zirveye taşıdı. Hatta bir ara netflix ile yarıştıkları dönem de vardı. Şu an sular biraz durulsa da milyon dolarlar kazanmaya devam ediyor. Grafiklerin tarzından bahsettik, kendi tarzında başarılı grafikleri var. Ama gerçekçi diyebileceğimiz grafik arayanlara hiç hitap etmemekte. Performans ve akıcılık konusunda da başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

- apeX legends
Geçen sene rastgele bir gün duyurulup, sonraki gün çıkışını yaparak bir anda piyasayı alt üst eden başka battle royale oyunu. Arkasında electronic arts ve respawn bulunuyor. Fortnite için saydığım grafik, performans ve akıcılık konusu, bu oyun için de hemen hemen benzer durumda. Grafik tarzları benziyor. Eldeki verilere baktığımızda şu an piyasanın en iyisi. Ama herkesin zevki farklı tabiki. Çizgi film tarzı grafikler bu oyunda da devreye giriyor.

- cuisine royale
Aslında pubg, fortnite ve apex legends üçlüsüne bir rakip olarak görülmüyor olabilir. Şahsi düşüncem en az onlar kadar iyi olduğu yönünde. Grafik konusunda belki de hepsinden iyi, performans ve akıcılık konusunda geride olsa da kendine has tarzıyla piyasadaki yerini koruyor. Ben de uzun süredir oynuyorum. Pubg konsol sürümünden çok daha iyi olsa da, apex ve fortnite ile rakip olamaz ne yazıkki.

Bu oyunları sayma sebebim, cod warzone için genel tablo çıkartmaktı. Çünkü bu adamlar bakmış ki, pubg gerçekçi lakin performans sorunları oynatmıyor. Fortnite ve apex legends performans, akıcılık konusunda iyi ama çizgi film grafikleri sayesinde çoğu insan umduğunu bulamıyor...

Actvision hepsinin eksik yanlarını alıp, oyuncunun istediği şekile sokmayı başarmış.
Cod warzone,
grafikleri harika ve gerçekçi tarzda
Performans sorunu yok
Oyun yağ gibi akıcılıkta oynanıyor

Üstelik konsol sürümünden bahsediyoruz. Pc tarafı daha farklı coşmuştur.

Bu oyun sektöre baya damga vuracaktır. Ben de heyecanla indirmeye açılmasını bekliyorum. Oynadıktan sonra da bir inceleme yapacağım. Bakalım dışarıdan görüldüğü kadar potansiyeli var mı...

oyunun videosundan anladigim kadari ile gorseli pubg'ye fark atar ama velakin yine pubg'de olan ve pubg oynamayi birakmami saglayan bu harita daralmasi zimbirtisi bu oyunda da mecut. harita daralmasa, ucak helikopter falan kullanabilsek mudavimi olurdum oyunun. neyse, yine de bir sans vermek lazim, en azindan oyunu bize tanitmak adina galahad onca emek vermis, en azindan onun emeginin hatrina bir süre denemek lazim.
22.30 itibariyle tüm platformlarda indirmeye açıldı.

Aslında bu modun indirme boyutu 10 gb. Ancak çakal actvision, modern warfare oyunuyla birlikte indirtiyor.
Bu durumda 100 gb'lık bir indirme boyutuna ulaşıyor. Sadece warzone oynamak isteyenlere, ana oyunu zorunlu tutmak işgüzarlıktan başka bir şey değil.

Fiberimiz de yok. En iyi ihtimal 2 gün sonra deneyebileceğim oyundur.
Sanırım çıktığından beri 30-40 saat arası bir deneyim yaşadım. Kısa kısa olumlu-olumsuz yanlarından bahesedeceğim.

Benim için Olumlu;

-Pürüzsüz optimizasyon, grafikler ve sistem gereksinimlerinin çoğu karta uygun olması. Konsol sürümlerinin de neredeyse sıfıra yakın fps sorunu...

- silah sesleri, mermilerin yere düşerken çıkarttığı seslerin dahi konumunuza göre değişmesi...

- oyuna akıcılık katmak için bir çok şey düşünülmüş. Birincisi gulag ismindeki hapishane. Buranın amacı, size öldükten sonra bir şans daha vermek... eğer takım arkadaşlarınız sizi canlandıramazsa, gulaga gidiyorsunuz ve sizin gibi ölen başka oyuncuyla teke tek karşılalıyorsunuz. Kazanan tekrdan oyuna dönüyor.

- klasik cod oyunlarında bulunan airstrike gibi eşyaların bu oyuna da yedirilmesi.

- loadout sistemi. Oyuna girmeden önce teçhizat oluşturup, oyuna girip bir miktar para biriktirdikten sonra bu teçhizatları alabiliyorsunuz. Yani önceden ayarladığınız silahlar, perkler kullanılabiliyor. Normalde battle royale oyunlarında yerden ne düşerse onu kullanırsınız, warzone burada farklılık katıyor.

Oyun genel olarak başarılı ama bende süreklilik yaratmayı ne yazıkki başaramadı. Sebebi oyunun kötü olması değil, benim ısınamamış olmam.

Gelelim benim için olumsuz yanlarına;

- silah sesleri ne kadar başarılıysa, bence çevre sesleri çok iyi değil. Yan binada koşan adamın ayak sesleri duyamıyorsun. Pubg, apezx gibi oyunlar bu konuda daha iyi.

- konsol sürümünde aim assist çok fazla var. Bunu olumsuzluk bir özellik olarak görmyebilirsiniz. Ama hem çok kolay vuruyorsunuz, hem de çok kolay vuruluyorsunuz. Aim assist bu konuda, tecrübeli ve tecrübesiz oyuncuyu bir tutuyor.

- az önce de söylediğim gibi, çok kolay ölüp, çok kolay öldürmek bana göre büyük bir sorun. Cod zaten böyle bir oyun diyor olabilirsiniz, ancak bunu bir nebze daha dengelerler diye düşünüyordum. Tabiki bir pubg falan beklemiyorum ama en azından oyunun hızını yavaşlatıp, çare bulunabilirdi. Akıcılık çok harika bir olay ama oyun zaten hızlı yapıdaysa, biraz kötü oluyor. Bu tabi, benim gibi sim tarzı oynanış sevenler için olumsuz durum, yoksa standart cod oyuncuları için normal.

- bu söyleyeceğim, olumsuzluk değil ama oyunun tps modu da olabilirmiş... çok da iyi olurmuş. Fps daha çok yeteneğe dayalı, cod temeli bunun üzerine kurulu olsa da, tps bakış açısı da gayet keyifli olabilirdi diye düşünüyorum. Umarım ileride getirirler.