65 yaş ve üstü insanlara sokağa çıkma yasağı getirilmesi

Gecikmiş ama çok yerinde bir karar. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile az önce açıklandı. Açıklama şu şekilde ;

"Bu gece yarısı saat 24.00 itibariyle 65 yaş ve üstü ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları İl İdaresi Kanunun 11. Maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27. Maddesi kapsamında sınırlandırılmıştır"

Ailesi ile birlikte kalan milyonlarca genc var, onlar nasıl olacak peki? Bir de cumhurbaşkanı olsun kılıçdaroğlu olsun bahçeli olsun bu sınırlamaya dahil mi? Lutfen dahil olsunlar, kafayı dinleriz ülkece.
evden cikmasi zaruri olanlar 155, 156 ve 112 no'lu telefonlardan yardim alabilecekler.

ayrica gece 01.00 de yayinlanan ek genelgeye gore hizmetine ihtiyaç duyulabilecek kamu görevlileri ile eczacılar kısıtlamadan muaf olacak. yani cumhurbaskani, siyasi parti liderleri falan yasaktan etkilenmeyecek.
apartmanınızda yaşlı insanlar varsa kapılarını çalın bir ihtiyaçları olup olmadığını sorun. sadece unutulmadıklarını görmek bile onları mutlu ediyor.
yasaktan çok sıırlandırma şeklinde algıladığım karardır. her koşulda çıkmamak gibi bir durum yok.
aslı varsa

"İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles , ülkedeki yaşlıların ve korkudan dışarı çıkamayanların evde çaresizce ölümü beklediğini de söyleyerek, “Askerlerin bazı kontrollerinde, yaşlıların evlerinde tamamen terk edildiğini gördü ve hatta bazıları yataklarında ölü bulundu” dedi."

https://www.gercekgundem.com/dunya/167655/urkuten-koronavirus-aciklamasi-yaslilari-evlerinde-olu-buluyorlar

vicdanlarınıza taşıyamayacağınız yükler bindirmeyin. apartmanınızda yaşlı insanlar varsa kapılarını çalın, bir ihtiyaçları olup olmadığını sorun.

dayatılan anlatıya göre yaşlıların sağlığını koruması gereken bir düzenleme yaşlılardan nefret edilmesine yol açıyor bilmem farkında mısınız?

"yaşlılar hastalığın nedeni değil, en yüksek olasılıkla hastalıktan etkilenmesi beklenen grup."

tiktok gençliğinin yukarıdaki cümleyi anlayabileceğini düşünüyor musunuz?

ben size başka bir yol önereyim, bir sorun yaşıyoruz, sorunu yaşatanlar bizi yıllardır analiz ediyor, hangi durumlar karşısında hangi davranışları geliştireceğimizi biliyor. bütün planları da sizin sizden beklenen davranışları sergilemeniz üzerine kurulu. kurgulanan planda bizim davranışlarımız esas alınmışsa o zaman yapacağınız şey nefsimizi her şeyin önüne koyduğumuz sıradan insani tepkilerimizi vermemektir. belki de hayatınız boyunca baskıladığınız daha derindeki duygularınızla davranın. fedakarlıkla, cesaretle. inan bunu beklemiyorlar.. yani ortalamanın bu olmasını beklemiyorlar.

bir yıpratma savaşının içindeyiz. bu iş zaman alacak. siz geri adım attıkça onlar bir adım ileri atacak. sizi köşeye sıkıştırıp her şeyi kabul eder hale getirecekler işin sonunda.

bu aşamada ne yapabilirsiniz? mesela soru sorun.. ama çalışmadıkları yerden..

sorun.. varsa bir cevapları söylesinler
(bkz:pcr)
65 yaş üstü insanlar yeni bir genelge ile sokaga cikma yasaginin da bulundugu 10 mayis pazar gunu saat 11:00 ile 15:00 arasi 4 saat boyunca sokağa cikabilecekler. ancak bu durumda da arac kullanamayacaklar ve sadece ikametgahlarinin yakininda dolasabilecekler. maske takmak zorunlulugu olacak ve sosyal mesafe ile el hijyenine uymak zorunda olacaklar.
yuksek ihtimalle bugun cumhurbaskaninin baskanliginda yapilacak olan toplanti sonrasinda ay sonuna kadar kontrollu olarak kaldirilacak. tabi sadece 65 yas üstü kisiler icin degil, 18 yasi alti kisiler icin de gecerli olacak bu durum.
Cumhurbaşkanının son açıklamalarına göre 65 yaş ve üstü insanlar yarın sabah 10.00 itibarı ile her gün saat 10.00 akşam 20.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecekler. 18 yaş ve altı insanlar ise ebeveyn kontrollü olarak istedikleri saatlerde dışarı çıkabilecekler.

Hani virüsün baş hedefi 65+ yaş grubu insanlardı? Hala günde ortalama 1000 aktif vaka tespit edilirken 65+ yaş grubu insanlar için risk nasıl bir anda ortadan kalkıverdi? 18 yaş altına kısıtlama getirirken amacınız dışarıdan virüs kapıp eve taşımasınlar değil miydi? Şimdi ne oldu da 18 yaş altı bir anda virüs yaymaz olarak ilan edildi?

Normalleşme iyi güzel de bokunu çıkarmamak lazım. Bildiğin sürü bağışıklığı sistemine direkt geçiş bu. Bari toplu taşıma kullanımları kısıtlansaydı.